Bestiálně skvělá letní škola psaní fanfiction, lekce třetí.

5. července 2009 v 0:01 | bestIAR - Agnieszka, Isobel, Ro |  FANFICTION

Dámy a pánové,

po včerejším VELKÉM dnu Sv.Gackta, kdy byly vaše oči, břicho a plíce podrobeny těžké zkoušce (ano, my víme: i Bůh musí čas od času své drahoušky podrobit přísnemu testu, aby viděl, zda-li jsou ho hodni) by vám Bestie teď rády nabídly něco na odlehčení vaší mysli, která je jistě plná zážitků z prahu ráje, do kterého vás Bůh laskavě přivedl.


Třetí lekce naše Bestiálně skvělé letní školy psaní fanfiction je bezpochyby volba víc než správná.

Už ovládate první základní pravidla a také jsme vám poskytly pár základních návodů pro tvorbu vlastní fanfiction.


Teď je načase, aby jste zjistili, do které kategorie autorů - vizionářů patříte.
Obecně lze říct, že autory - vizionáře dělíme do dvou kategorií: první kategorie třídí autory na základě toho, jak daleko se ve sých dílach odváží zajít. Druhá kategorie pak klasifikuje autory na základě témat, jaká ve svých povídkách zpracovávají.


V třetí lekci psaní fanfiction si přiblížime kategorii číslo 1.Koloušek nevinný

Koloušek nevinný je autor-začátečník. Většinou přijde k j-rocku a fanfiction jako slepí k houslím a snaží se je i přesto svými neohebnými prstíky rozezvučet v rytmu Vivaldiho. Maří se mu, že Versailles mají pět nebo šest členů a taky že je mezi nima nějaká holka. Je upřímně překvapen, zjistí-li, že oněch bubeníků se jménem Shinya je ve skutečnosti víc, a ten vokalista ABC, co si v jeho povídce užívá s kytaristou kapely XYV je víc než patnáct let mrtvý. Mírně ho to zaskočí, ale na chuti a odvaze psát fanfiction dál mu to neubere. Koloušek nevinný je pronásledován Vasilisí Přemoudrou, která ho nenávidí z hloubky duše.


Kukačka obecná

Píše, kdy a o čem se jí zachce - a hlavu si nad tím většinou neláme. Stejně jako kukačka klade svá povídkovská vajíčka bez ladu a skladu do hnízda zvaného fandom nebo webspace. Jedná se o tu nejšťastnejší formu života, páč nezná to veliké trápení, kdy autor - Novic pochybující neví, co s dějem a co s postavami, které jako projev nejvyššího nevděku odmítají naznačit, co by mohlo být dál.

Kukačka obecná má ale i přesto svědomí a dá si tu práci o svých postavách většinou zjistit nějaké to základní info - jakože třeba jméno, pohlaví nebo aktuální barvu vlasů.

Kukačka je promiskuitní - ovšem ne tak nehorázně jako Variace nepostradatelná. Kukačka většinou ukojí svůj chtíč tím, že s lehkostí přechází od fandomu Harryho Pottera az ke Gacktovi, od ratingu G až k NC-17 - občas, pravda, zapomene, jakouže hůlku to Harry/Gackt drží v rukou a jaká kouzla se s ní dají provádět. Laskavý čténař jí ale většinou vše odpustí a nadšene oslavuje autorovu fantazii / nebo hůlky... a hole.Variace nepostradatelná

Má pocit, že musí napsat něco o každé kapele, o které kdy slyšela - a občas z toho propadá depresím, protože skupin je přece tolik, ale sexualníh poloh už ne... Snaží se však.

Vštšinou o každé kapele napíše tak jeden-dva "drablíky", které jsou si víceméně podobné a liší se jen jménama. Časem si Variace nepostradatelná vytvoří (třeba i neúmyslně) 2-3 šablony pro psaní fanfiction, které využívá tak, že do prázdných mezer dosazuje variace na jména/ orientaci/ sexualní polohu, a mění popis vzhledu hlavních hrdinů. Když se cítí být osvícená Múzou, tak změní i místo činu (vášní zmítáni j-rockeři se třeba přesunou z pohovky na kuchyňský stůl.)Novic pochybující

Jedná se o novice v klášteře yaoismu, který velmi pochybuje o tom, že slyšel povolání od Bohů a pateticky volá k Múze, aby ho osvítila novým nápadem.

Múza ne něj většinou nemá dost času (na útěku před GuRu se totiž zabydlela u Opata osvíceného ), i přesto mu občas přihodí nějaké video/fotku/interview/nápad, z kterého Novic pochybující může čerpat. Múza doufá, že tím je to snad vyřešené.

Jenže není: po prvních dvou větách většinou dojde Novicovi pochybujícímu inspirace, a tak v dlouhotánském summary spílá Múze a prosí ji, aby se vrátila - a zároveň se v proslovu delším než povídka sama omlouvá za průhlednost děje, OOC postáv a tak dále a tak dále... ,až ho máte chuť politovat a říct mu něco hezkého.

Ke svému dílu má velice rozechvělý až nejednoznačný vztah - pořád o něm mluví a na druhou stranu se bojí, že ho zakřikne. Týden co týden to vzdává a slibuje si, že už nikdy nic nenapíše, o několik minut později se ale cítí být políben Múzou. Když napíše něco, co z jeho obyvklé úrovně vybočuje (třeba deathifc nebo songfic), má pocit, že se za to každému čtenáři osobně musí omluvit. Jeho dílka většinou nejsou špatná, s těmi omluvnými proslovy si to ale kazí. Většinou nepřekročí PG-15, protože se stydí.

Jednoho dnes se z Novice pochybujícího stane Opat osvícený.


Opat osvícený

Opat osvícený si s Múzou tyká. Občas ji - Opatku - *opat je sice slovo rodu mužského, přesto mějte na paměti, že jsou to především křehké dívky!* sice Múza něčím potrápí a poškádlí (Opatka je třeba vyzvána, aby se pokusila napsat povídku na téma "Jak Aoi doprovází Reitu do mateřské poradny, přičemž si oba ve své mysli kladou otázku, je-li dítě skutečně to, co je ma ztmelit, když procházeli tak hlubokým a nejistým obdobím plným nejistot"), většinou jim to ale klape a jejich spolupráce je velice produktivní.

Opat osvícený je většinou ve fandomu oslavován, přesto mu ale chybí něco do toho, aby dosáhl úrovně GuRu - pravděpodbně léta působení. Jestli nepřestane psát, ma velmi slušnou šanci stát se GuRu. S ratingem si většinou hlavu neláme.GuRu všech fandomů

GuRu má své Múzy (ano: GuRu dosáhnul tak velkého osvícení a poznání, že Múz má hned několik!) hezky omotané kolem prstu. Ba co navíc, Múzy se ho bojí, protože si při nich GuRU nebere žádné servitky před pusu a nebojí se je pořádně ohnout pres stůl a tvrdě.......no, řekěneme, že tvrdě si přizpůsobit děj podle svých představ.

Na dílech GuRu uz stihly vyrůst celé generace mladých ficwritterů. GuRu je ten, o kterém (které!!!!) se říká, že tak jako ONa už nikdy-nikdo psát nebude. GuRu zná, četl, čte a miluje KAŽDÝ, kdo je ve fandomu víc jak týden. Všechny GuRu ve fandomu se většinou znají osobně a jejich příhody a příběhy ze společnych akcí by také vydaly na zvláštní fanfko! - s přístupností NC-21 minimálně!


*


Něco víc - i s mnohými horkými detaily (to počasí se holt nechce umoudřit!) o autorech druhé kategorie si řekneme příště.

Protože chcete.

A protože si k nám po naše rady přijdete.

Protože nás máte rádi.

My vás taky.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kurokitsu kurokitsu | 5. července 2009 v 0:11 | Reagovat

Tak ted jsem se tu nasla :-))))

2 bestiar - Isobel bestiar - Isobel | 5. července 2009 v 0:14 | Reagovat

Milá kurokitsu,

my také :)

Bestie

3 Shichi-chama しち-ちゃま Shichi-chama しち-ちゃま | E-mail | Web | 5. července 2009 v 10:10 | Reagovat

Poučné n_n xD

4 LinaKei LinaKei | Web | 5. července 2009 v 11:14 | Reagovat

No...neviem kam na tie nápady chodíte...ale povedat že si vymíšlate nezmysli sa povedat nedá. Práve naopak. Všetko vysvetlujete zaujímavou formou O.o
^^;;; Ale ja a ff?? xDD neee na to ja nemám hlavu...na to treba mat hlavu >>

5 bestiar - Isobel bestiar - Isobel | 5. července 2009 v 12:01 | Reagovat

Milá LinaKei,

Bestie učí realní život a fakt,že ve fandomech se pohybují už několik let,zažily tedy jak jejich vzestup,tak žel i pád.Zejména ve fandomech týkajících se fanfiction začíná být situace zoufalá - a to nás opravdu hodně mrzí.

Bestie taky samy rády píšou.Bestie taky rády čtou dobré psaní a nehodlají se uspokojit s málem nebo slabou kvalitou,která žel v posledních dvou letech zaplavuje fandomy jako morová nákaza.

Takže souhlasíme - na psaní musíš mít hlavu.Nemusí to být dílo aspirující na Nobelovu cenu za literaturu, dobrá povídka se dá napsat i tak.My jen nechápeme,proč by měli být oslavovaní autoři,co jim jde o přesný opak: vyhnat z fanfiction fandomu co nejvic lidi.

Proto kouseme.

A jsme rády,že se Ti tady líbí.Nám totiž moc.

Tvé Bestie

6 ~Ely~ ~Ely~ | Web | 5. července 2009 v 14:50 | Reagovat

Perfektní jako vždy :D
Jen přemýšlím - Opat, Opatka.. není ženskou verzi opata abatyše? ^^ Omlouvám se za hnidopišství :3

7 bestiar - Isobel bestiar - Isobel | 5. července 2009 v 15:09 | Reagovat

Milá Ely,

Bestie taky zvažovaly verzi Opat - Oplatka.Tebou navrhnutá verze "abatyše" taky přicházela v úvahu,pak se ale Bestie nemohly shodnout,jak by zněl mužský náprotivek.

Pro klid duše Tvůj i náš, a především pro klid duše českých jazykovědců se tedy Bestie rozhodly pro menší zlo.

Díky za podnět, Bestie si to cení.

Máme Tě rády!

8 Veve Veve | 5. července 2009 v 22:17 | Reagovat

Milé Bestie, vy taktéž píšete? A na jaké fandomy se tedy specializujete? Tedy kromě j-rocku.
A bohužel nevím, jak to vypadá v j-rockovém fandomu, já se totiž jen pohybuji kolem  povídek týkajících se Harry Pottera (a lehce také povídek týkajících se anime, ale tady jsem byla zasažena pouze tvorbou Vrakoboru, což je povídkové božstvo), ale mám pocit, že to všechno jde od desetí k pěti. Mnohým autorkám nejde ani tak o to, stvořit něco pěkného a originálního jako spíš o to, vytvořit si slepici, která má všechny kvality, po kterých autorka touží a následně pak tuto slepici nacpat do náručí té mužské postavy, ze které je autorka úplně paf. To, že je většina jejích postav silně OCC je jim očividně úplně šuma fuk. *konec spravedlivého rozhořčení* Každopádně nevím jak to vypadá u j-rockových fanfiktion. Navíc mě tak napadlo: jak poznat, že jsou daní hrdinové mimo své charaktery, když je většina lidí povahově pořádně nezná (a ani nemůže znát)? Většina lidí určitě uzná, že Snape trhající při měsíčku kopretiny je ta největší blbost a že tohle by on tedy nedělal. Jenže to je dáno tím, že jeho charakter je zcela popsán v knize. Ale u j-rockerů něco takového chybí. A proto mi možná přijde i tak nějak... riskantní psát o nich fanfiktion. Nebo máte, mé milé Bestie, radu jak na to, aby to člověk nepřehnal a pokud možno se nejvíce přiblížil žijícímu originálu?:o) *jen doufá, že celé tohle všechno dává nějaký smysl a má to hlavu a patu*

9 bestiar - Isobel bestiar - Isobel | 5. července 2009 v 23:32 | Reagovat

Milá Veve,

Bestie přátelsky kývly legendě jménem Vrakobor a přikývly,že ano: Bestie taky píšou fanfiction nebo i něco, co se s kapkou fantasie dá označit jako pokus o vlastní tvorbu.

Dvě Bestie se specializují především na j-rock fandom, Třetí Bestie zůstává ráda tak trochu tajemná. Obecně se ale nebráníme ničemu: formoval nás Harry Potter fandom,fandom Pána Prstenů, Anime a mangy,tzv. real person slash aneb boybandy (Isobel) - bylo toho opravdu dost za naši bestiálně dlouhou kariéru.

Nevýhodou dlouhodobého pobytu ve fandomu je,že buď máš pocit, že jsi přišla pozdě a zbyly na Tebe jen drobky aneb - co je smutnější - zažiješ rozkvet, slávu a pád.

Bestie bolí,že ten pád zažívají právě teď u mnoha fandomů: přibývají autoři, kterí neumí psát,ani kdybys jim slova diktovala,přesto se však o to snaží: z jakých důvodů,to ani nám není jasné.

Tohle vše byl jeden z důvodu,proč vznikl i bestIAR: možná ho máme jako místo,kde se chodíme jaksi "vybrečet" zoufalstvím,že co bylo již nikdy nebude vráceno.

Mnoho autorů,co se pokouší o napsání FF podlehne mylnému názoru,že když je něco fiktivní,může to tedy vypadat lecjak. Bestie proti tomu vášnivě a zuřivě protestují,píše-li autor o postavě,které charakter je známý: kniha,film,život dotyčné osoby,neb je z masa a kostí - to vše autora podle nás zavazuje k tomu,ať se sakra snaží,aby jeho Snape neseděl u měsíčku a nečesal si své zlatavé vlasy,zatímco mu Gackt bude zpívat dojímavé balady.

Bestie nepopírají: každý může napsát fanfiction.Bestie ale taky vědí,že ne každá fanfiction je dobrá.

Nenávidíme zlé fanfiction z celého srdce,protože máme rády lidi nebo postavy,o kterých fanfiction je.Proto požadujeme,aby jim autoři tuto lásku a respekt přeukázali.

STOP zlým ff-kám.Na zlé čtení Bestie nemají náladu,čas ani chuť.

Nemusíš psát j-rock fanfiction.Nemusíš psát - a neměla bys psát - žádnou fanfiction,pokud si nejsi jistá tím,že tu postavu zvládneš napsat jakž-takž důveryhodně.Nejde o to,aby to bylo dílo,u kterého neostane ve fandomu oko suché nebo u kterého budou lidé jásat. Když napíšeš povídku a čtenář řekne: dobrá,ušlo.Může být., je to v pohodě.

Jak se přiblížit k tomu,aby vznikl dojem reality? Čti.Koukej na videa.Sháněj si info.Pozoruj.Snaž se co nejvíc dozvědět,a to platí obecně a nejen v případě j-rocku.

Napsat povídku občas trvá týdny.Občas to vyjde,občas ne.

Píš,na co máš: nedělej se ani starší,ani chytřejší.Když Ti je 15 (obrazně myšleno),nesnaž se popsát svět očima 35letého j-rockeře.

A neboj se učit.A psát.A vyvíjet - to je na psaní nejhezčí.Když vidíš,jak se věkem měníš a jdeš kupředu se svým talentem...nebo možná ne,i to se stává.

Dej si šanci.Píš.Čti.

Bestie Ti přejí mnoho,mnoho zdaru.

10 Veve Veve | 6. července 2009 v 0:01 | Reagovat

Tedy, v prvé řadě děkuji za tak vyčerpávající odpověď. Já tedy svůj dotaz myslela v takové obecnější rovině a nevztahovala ho konkrétně na sebe:o) Nikdy jsem nepsala a ani psát nebudu. Rozhodně ne něco, co bych se rozhodla uveřejnit. A rozhodně ne o j-rockerech. Nic o nich nevím a v podstatě je ani moc neposlouchám (těch pár písniček v mp3 se nepočítá). Jen mě zajímalo, co byste radily těm začínajícím (již pokračujícím/jakýmkoliv jiným) autorkám. Musím říci, že vaše rady jsou velmi dobré a některým by pomohly. Myslím, že některé "autorky" by si je měly přímo vytisknout, pověsit před počítač a přečíst pokaždé, když sednou ke klávesnici. Je vidět, že se v tomhle pohybujete už docela dlouho. A tohle není takové to "přítulné podlézání" jako v některých mých komentářích. Tohle je holý fakt. Řekla bych, že celý váš komentář by vydal za jeden pořádný článek, který by (Bože dej!) posunul některé autory tím správným směrem.
Také jsem ráda, že nejsem jediná, která si myslí, že ne každý může psát a že ne všechno se dá uveřejnit. A že když už něco uveřejním, tak musím počítat i s kritikou.
A taky se omlouvám, pokud vás rozčílilo to, že si myslíte, že pomáháte nějaké začínající autorce a teď jste zjistily, že jste vyplýtvaly svůj čas na někoho, koho to zajímalo spíše z toho teoretického hlediska a který vaše rady tudíž nikdy nepoužije.

Mimochodem, říkaly jste, že vás mimojiné formoval i Harry Potter: mohla bych se tedy zeptat, jaké nicky jste při tvorbě a uveřejňování děl s touto tematikou používaly? Strašně by mě zajímalo, jestli vás znám.

11 bestiar - Isobel bestiar - Isobel | 6. července 2009 v 0:18 | Reagovat

Milá Veve,

není zač, i Bestie si občas chtějí jen prachsprostě pokecat a nejen kousat :)

Myslím,že nesejde na tom,byla-li Tvá otázka myšlena směr k Tobě nebo obecně,podstatu jsme,zdá se mi,chytly za vlasy a vláčily kolem na krvavém koni.

Jde o to psaní,v tom jsme se shodly:čím dál,tím víc lidí píše špatné ff a my se proti tomu snažíme bojovat.Myslíme si,že je to zčásti tím,že ve fandomech už nejsou GuRU - lidé,co by tu fiktivní loď vedli pevně a spolehlivě i za bouře a tmy,máme-li být obrazně naladěné.GuRu holt vyrostli nebo se věnují jiným aktivitám - a taky se stává,že mnoho lidí ve fandomu je tak znechucených jeho vývojem,že prostě odejdou.

Je to jako bludný kruh.

Proto je v pořádku Tvá vyčerpávající otázka i naše ještě vyčerpávajícejší odpověď - když si to přečte alespoň pár lidí,bude svět možná...ne lepší,ale snesitelnější.Nejsme rozčilené ani zklamané.My jsme rády.

Počítat s kritikou na své dílo? Óóó,jak velký hřích to je,zahořkle konstatují Bestie.Žádají se komentáře a ne konstruktivní kritika - víme to.Zažily jsme to.

Já osobně - Isobel - Harryho Pottera tajně čtu,ale nikdy jsem nepsala:nemůžu se zbavit studu a pocitu,že vedle mne stojí Hermiona a vyčítavě se na mně dívá (aneb vyhrožuje hůlkou,že mě změní v myš).Jsem si však jista,že druhé dvě Bestie Ti rády odpoví.

Tvé Bestie, co vděčí Gacktovi za lidi s rozumem a přejí si,aby jich bylo víc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama